FR9000

Konstrukcja opracowana w Centrum doskonałości firmy New Holland

Modele FR9000 powstały w zakładzie Zedelgem, czyli w Centrum doskonałości firmy New Holland w dziedzinie kombajnów. Projekt przygotowali oddani swojej pracy specjaliści, którzy doskonale znają potrzeby klientów – zarówno w zakresie wydajności kombajów , jak i ich niezawodności.

Znakomita widoczność w każdym kierunku

Zastosowane w nowej kabinie szyby profilowane zapewniają idealną widoczność (pełny kąt 360°) w każdym trybie pracy. Drzwi kabiny nie tylko ułatwiają wsiadanie i wysiadanie, lecz także - dzięki optymalnie dobranemu kształtowi - ułatwiają obserwację rury wyładowczej niezależnie od jej położenia. Kabiny silosokombajnów firmy New Holland z serii FR9000 skonstruowano tak, aby ułatwić operatorowi obserwację obszaru z przodu, boku (podczas wyładunku) i z tyłu maszyny.

Komfortowa i bogato wyposażona kabina modeli z serii FR9000
Stosowana w silosokombajnach z serii FR9000 kabina o polepszonej widoczności zapewnia znakimitą widoczność we wszystkich kierunkach (pełny kąt 360 stopni), co znacząco poprawia komfort całodziennej pracy. Standardowo montowany jest w niej fotel operatora z zawieszeniem penumatycznym i fotel pasażera.  
Zamontowana po prawej stronie konsola jest zintegrowana z fotelem. Znajdujące się na niej elementy sterowania rozmieszczono w taki sam, sprawdzony sposób jak we flagowych modelach kombajnów firmy New Holland z serii CX8000 i CR9000, co oznacza, że z jej pomocą można obsługiwać każdą najważniejszą funkcję. Nie bez znaczenia jest także fakt wyposażenia silosokombajnu w monitor IntelliView ll™ wyświetlający wszystkie istotne informacje.
Pełna kontrola wyładunku
Operator może ustawić rurę wyładowczą w praktycznie każdym kierunku. Możliwość jej obracania pod kątem 210 stopni dodatkowo zwiększa komfort pracy.
Niezrównana stabilność podczas jazdy po drogach publicznych
Ponieważ silnik zamontowano rzędowo, silosokombajn zachowuje idealną stabilność w trybie drogowym - nawet podczas jazdy z prędkością maksymalną (40 km/h) i z doczepionym ciężkim urządzeniem dodatkowym. Konieczność zastosowania balastu eliminuje także duży rozstaw osi. Możliwość zamontowania silnika na niewielkiej wysokości pozwoliła ponadto uzyskać znakomitą widoczność do tyłu. Ponieważ koła skręcają się pod kątem 55°, promień skrętu modeli z serii FR9000 wynosi zaledwie 6,1 m.
   

 

Łatwy dostęp do wszystkich istotnych informacji
Stały dostęp do potrzebnych informacji jest warunkiem uzyskania maksymalnej wydajności. Nowy monitor IntelliView II™, montowany także we flagowych modelach kombajnów firmy New Holland z serii CX i CR, jest wyposażony w szeroki, kolorowy ekran. Wyświetla on wszelkiego rodzaju informacje, a ponadto umożliwia wprowadzanie wybranych ustawień i kontrolowanie określonych funkcji. Dzięki szerokiemu ekranowi i wykorzystaniu kolorów wyświetlane intormacje są wyjątkowo przejrzyste - wystarczy jedno spojrzenie, aby zapoznać się z potrzebnymi danymi.
Układ Power Cruise™ pomagający w osiągnięciu najwyższej sprawności roboczej
Układ Power Cruise™ jest częścią nowej koncepcji układu napędowego silosokombajnu. Optymalną prędkość obrotową silnika dobrano tak, aby nie przekraczała zakresu, w którym silosokombajn z serii FR9000 pracuje z maksymalną wydajnością. Pomaga w tym układ Power Cruise™, który na bieżąco koryguje prędkość jazdy w celu zachowania możliwie najwyższej sprawności roboczej. Prędkość jazdy silosokombajnu jest dobierana w taki sposób, aby została zachowana maksymalna wydajność, a prędkość obrotowa silnika nie przekroczyła idealnego zakresu roboczego. Takie rozwiązanie gwarantuje także wysoką precyzję cięcia i większą niezawodność silosokombajnu.
NWiększa wydajność pracy dzięki zautomatyzowaniu obsługi wielu funkcji
Automatyzacja obsługi wielu funkcji silosokombajnu poprawia komfort pracy i zapewnia większą wydajność. Do funkcji tych należą m.in. synchronizacja prędkości obrotowej nagarniacza z prędkością jazdy i synchronizacja prędkości roboczej przenośnika ślimakowego i podajnika. Zautomatyzowana została także obsługa funkcji wykorzystywanych na uwrociu, takich jak unoszenie urządzenia dodatkowego i opuszczanie go z powrotem w położenie robocze czy sprzężenie regulacji położenia hedera z podajnikiem. Obsługę silosokombajnu ułatwia także możliwość wprowadzenia i zapamiętania ustawień dotyczących położenia rury wyładowczej, dzięki którym rura ta jest ustawiana zawsze pod takim samym kątem względem przyczepy podstawionej po lewej bądź prawej stronie. Te i inne funkcje obsługiwane automatycznie, a także programowalne ustawienia nie tylko podnoszą wydajność pracy, lecz także znacząco skracają czas przestojów.
   

 

Pełne możliwości regulacji długości cięcia
Układ napędowy rolek podających HydroLoc™ umożliwia natychmiastową zmianę długości cięcia bez potrzeby zatrzymywania silosokombajnu. Zastosowanie wydajnego napędu hydrostatycznego rolek podających pozwoliło uzyskać jeszcze lepszą spójność w zakresie długości wytwarzanej sieczki, ponieważ dzięki optymalnemu zsynchronizowaniu prędkości roboczej urządzenia dodatkowego i rolek podających zielonka jest wyrównywana bardziej precyzyjnie. Duży wpływ na tę spójność ma również zachowanie stałej odległości między rolkami podającymi a głowicą tnącą. Opisane powyżej rozwiązania umożliwiają uzyskanie kiszonki znakomitej jakości.
Układ MetaLoc™ opracowany przez firmę New Holland
Układ MetaLoc™ wykrywa metalowe przedmioty i za pośrednictwem monitora IntelliView II™ informuje operatora o tym, w której części rolek podających się one znajdują. W silosokombajnach z serii FR9000 funkcja ta jest wyjątkowo przydatna, ponieważ modele te wyposażono w szeroki zespół rozdrabniający. W przypadku wykrycia metalu układ napędowy rolek podających HydroLoc™ reaguje niezwłocznie. W takiej sytuacji układ rewersu podbieracza automatycznie unosi osłonę przed wiatrem i zmienia kąt ustawienia chowanych palców, umożliwiając odrzucenie zielonki.
   

 

Napęd bezpośredni = większa efektywność robocza
W przeciwieństwie do konstrukcji stosowanych przez konkurencję wszystkie układy napędowe wykorzystywane w silosokombajnach z serii FR9000 są połączone bezpośrednio ze skrzynią biegów, dzięki czemu wykorzystują dokładnie tyle mocy, ile w danym momencie potrzeba. Takie rozwiązanie zapewnia sprawne przenoszenie mocy. Wyjątkowo szeroki pasek klinowy typu 9 HB napędzający rozdrabniacz w modelach FR9080 i FR9090 charakteryzuje się najwyższą w branży wytrzymałością.
Układ napędowy zapewnia najwyższą wydajność rozdrabniania
Solidne układy napędowe stosowane w silosokombajnach z serii FR9000 są przystosowane do współpracy z silnikami o mocy do 1000 KM. W modelach tych montowana jest także skrzynia biegów przystosowana do odpowiednio większych obciążeń. Takie rozwiązanie zapewnia duże oszczędności mocy niezależnie od warunków panujących na polu.
Doskonała przyczepność w każdych warunkach
Prześwit pod silosokombajnami z serii FR9000 jest nawet o 14 cm większy niż w modelach oferowanych przez konkurencję, dzięki czemu wykonywanie dowolnych manewrów na polu jest wyjątkowo łatwe - niezależnie od warunków terenowych. Standardowym wyposażeniem silosokombajnów z tej serii jest blokada mechanizmu różnicowego, która po załączeniu opcjonalnego napędu na 4 koła sterowanego w pełni mechanicznie gwarantuje sprawny przejazd przez każde pole.