TC5000

Sprawdzona niezawodność i wydajność.

Od momentu wprowadzenia na rynek w 1992 roku, tysiące kombajnów serii TC z nawiązką spełniają oczekiwania swych właścicieli i operatorów. Ich wydajność nieustannie przekracza uzasadnione wymagania rolników indywidualnych i usługodawców, a niezawodność zyskała już sławę.

Sprawdzona niezawodność i wydajność
Od momentu wprowadzenia na rynek w 1992 roku, tysiące kombajnów serii TC z nawiązką spełniają oczekiwania swych właścicieli i operatorów. Ich wydajność nieustannie przekracza uzasadnione wymagania rolników indywidualnych i usługodawców, a niezawodność zyskała już sławę. To niewątpliwy sukces. Pora jednak, by nowe kombajny TC5000 otworzyły nową kartę historii rozwoju tych maszyn i – dzięki zaawansowanej technologii konstrukcji silników – zmierzyły się z rygorystycznymi wymogami redukcji emisji spalin i ekonomiki spalania. Ich osiągi są wręcz niesamowite, a jakość słomy – znakomita. Kombajny TC5000 mają niskie koszty eksploatacji, zaś ich nowoczesne cechy użytkowe zjednają sobie wszystkich przyszłościowo myślących rolników i operatorów, którzy wolą pracować w wygodnych kabinach, z których sterowanie jest proste i łatwe.Atrakcyjna stylistyka tylko podkreśla zastosowanie zaawansowanych technologii i odzwierciedla profesjonalizm użytkowników.
Ergonomiczne i funkcjonalne rozmieszczenie elementów sterowania
Wielofunkcyjna dźwignia kontroluje prędkość jazdy kombajnu, pozwala też na sterowanie wszystkimi funkcjami hedera. Wytrawny operator ma w swych rękach narzędzie, które umożliwia ciągła kontrolę, a w razie potrzeby daje możliwość natychmiastowej reakcji na zmienne warunki polowe. Wielofunkcyjna dźwignia jest wbudowana w konsolę sterującą, by obsługa była jeszcze wygodniejsza.
Pewność kontroli
Informacje o funkcjach kombajnu i świadomość, że w razie potrzeby można bezpiecznie i łatwo zareagować na zmienne warunki polowe dają operatorom pewność siebie i zapewniają płynną i wydajną pracę. Konsola z prawej strony zawiera wskaźniki, sygnalizatory i przełączniki do obsługi kombajnu, w tym dodatkowy monitor do wyświetlania parametrów wydajności, który w dłuższej perspektywie także przyczynia się do podnoszenia efektywności podczas żniw.
Cicha kabina na długi dzień pracy
Gruba wykładzina podłogowa to część nowego wyposażenia kabiny. Także cichy silnik z udoskonaloną technologią spalania i układem przeniesienia napędu umieszczonym z tyłu bloku silnika znacznie przyczynia się do zmniejszenia poziomu hałasu i ograniczenia wibracji.
Szybki rozładunek ziarna, niezależność od środków transportu
Kombajny TC5000 są wyposażone w zbiorniki o pojemności od 4000 do 6000 litrów, gromadzenie ziarna nie jest problemem, a praca przebiega płynnie. System rozładowywania może pracować niezależnie od położenia rury rozładunkowej, a prędkość rozładunku wynosząca 60 litrów na sekundę zapobiega stracie czasu. Jednym naciśnięciem przycisku można rurę z przenośnikiem ślimakowym całkowicie otworzyć do rozładunku lub zamknąć.
Także w przypadku upraw trudnych w omłocie
Całość procesu młócenia i większość czynności czyszczenia zachodzi w dużym bębnie i klepisku, co daje pewność, że wszystkie ziarna zostały wymłócone z kłosów. Między bębnem o średnicy 0,6 m a klepiskiem generowane są bowiem znaczne siły odśrodkowe omłotowe. Klepisko ma kąt opasania 111 stopni i powierzchnię dochodzącą do 0,79 metra kwadratowego. Odrzutnik kieruje zboże do dużych, „otwartych przestrzeni” wytrząsaczy słomy, które kończą proces separacji przy równomiernym przepływie masy.
Większa siła omłotu: znaczne zwiększenie skuteczności separacji dzięki separatorowi obrotowemu
Dla ułatwienia zbioru wysokowydajnych upraw, które są trudne w omłocie i oczyszczaniu , kombajny TC5000 mogą zostać wyposażone w separator rotacyjny – jeden z wielu ważnych wynalazków firmy New Holland. Zwiększenie powierzchni klepiska o 0,83 m2 zwiększa całkowitą powierzchnię omłotu do 1,82 m2. Większa wydajność jest też osiągana dzięki siłom odśrodkowym generowanym w separatorze obrotowym.
Płynność przenoszenia
Łagodny przepływ masy pozwala zachowywać strukturę słomy nienaruszoną. Słoma z bębna na odrzutnik i dalej na wytrząsacze nie jest przekazywana gwałtownymi ruchami: odrzutnik i nagarniacz wymuszają podawanie słomy do dalszych zespołów maszyny, ale prześwit jest wystarczająco duży, by proces ten nie był zbyt agresywny.
Utrzymywanie wydajności na zboczach
W celu eliminacji spadków wydajności czyszczenia ziarna w miejscach o większym nachyleniu terenu, do modeli TC5000 oferowany jest dodatkowy samopoziomujący system czyszczenia. Na stokach nawet 23-procentowych rozdzielacze na podsiewaczu kierują strumień ziarna w stronę przeciwną do nachylenia stoku, by było ono równo rozprowadzane także na górne części sit. Automatyczne poziomowanie tych sekcji zapobiega zsuwaniu się plonu w poprzek sita w kierunku nachylenia pola, eliminując nadmierne obciążenie jednej strony sita i utratę strumienia powietrza z wentylatora po stronie przeciwnej.
Centrum uwagi operatora
Operator większość uwagi poświęca prawidłowemu położeniu hedera. Wskaźniki nacisku na glebę oraz wysokości ścierniska pozwalają utrzymać stałą wysokość koszenia i są wyjątkowo przydatne podczas zbiorów nocą. Do pracy na nierównych polach z hederem o szerokości 5,18 m oferowany jest system kontroli wysokości Controlfloat™ ułatwiający operatorowi pracę - automatycznie dostosowuje uniesienie hedera na podstawie pomiarów czujników umieszczonych na zewnętrznych płozach. W przypadku hederów o szerokości do 6,03 m dodatkowy system kontroli wysokości Autofloat™ umożliwia w pełni zautomatyzowaną regulację położenia hedera – zarówno poziomą, jak i pionową.
Rodzaj pola nie ma znaczenia
Utrzymanie wysokiej prędkości polowej wymaga odpowiedniego systemu odciążenia hedera i sterowania jego wysokością. Akumulatory azotowe odciążające nagarniacz są standardowym wyposażeniem wszystkich modeli. W przypadku wykorzystania modeli TC5070 i TC5080 do prac na polach o nierównej nawierzchni oferujemy przenośniki słomy przystosowane do montażu systemu kopiowania poprzecznego Lateralfloat™. Kombajny wyposażone w tego rodzaju przenośniki mogą mieć także instalowane systemy Autofloat™, które automatycznie utrzymują heder równolegle do podłoża. W kombajnach bez kopiowania poprzecznego istnieje podobny system automatycznej regulacji wysokości hedera - Controlfloat™.
Niezawodna praca zespołu żniwnego
W przypadku zablokowanie zespołu żniwnego można użyć silnika elektrycznego o dużej mocy obsługiwanego z kabiny, aby uruchomić napęd zwrotny przenośnika pochyłego i zespołu żniwnego. Operator kombajnu może pracować spokojnie, nawet w trudnych i zróżnicowanych warunkach zbioru.